SOL-flickornas GF - Gymnastik och rörelseglädje för långsiktig utveckling och framgång!

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN VÅREN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-01-15)

 

Familjegympa P/F-12/13
OBS! För familjegympan gäller att både barnet och en förälder är AKTIVA tillsammans under träningen.

 

Måndagar

17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

 

Lördagar
09.00 - 10.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

10.00 - 11.00 Johan skytte skolan - Gymnastiksal 2 höger

 

Söndagar
10.00 - 11.00 Johan skytte skolan - Gymnastiksal 2 höger

10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger (*)

 

 

Flickgrupper F-10/11

 

Tisdagar

16.00 - 17.00 Segeltorpsskolan (Endast F-10) - Gymnastiksalen

17.00 - 18.00 Segeltorpsskolan (Endast F-10) - Gymnastiksalen

17.00 - 18.00 Johan Skytteskolan - Gymnastiksal 2 höger

 

Onsdagar

17.00 - 18.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

 

Lördagar

10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

11.00 - 12.00 Johan Skytteskolan - Gymnastiksal 2 höger

 

Söndagar

09.00 - 10.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger (*)

 

(*) = Fler tränare sökes

 

 

Flickgrupper F-09


Tisdagar
17.30 - 18.30 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

 

Onsdagar

18.00 - 20.00 Solfagraskolan (med F-08) - Gymnastiksalen

 

Torsdagar
17.30 - 18.30 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A

 

 

Flickgrupper F-08

 

Tisdagar
18.30 - 20.00 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

 

Onsdagar

18.00 - 20.00 Solfagraskolan (med F-09) - Gymnastiksalen

 

Torsdagar
18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A

 

(*) = Fler tränare sökes

 

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN VÅREN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-01-15)

 

Cheerleading F-09/10 (Cheerskolan)
Torsdagar
17.00-18.00 Juringeskolan

 

Cheerleading F-08/09 (Miniminior träning)
Fredagar
16.30 - 18.00 Västertorpshallen (lilla)

 

Cheerleading F-05/06/07 (Minior träning)
Fredagar
16.30 - 18.30 Västertorpshallen (lilla)

 

Cheerleading F-02/03/04 (Junior träning)

Lördagar
13.00 - 15.00 Västertorpshallen (lilla)

 

Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

 

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER VÅREN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-01-15)

 

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan men om man önskar går det att delta på enbart en av dagarna (man måste dock bestämma vilken dag i förväg).

 

I UT-trupperna man börjar från intresselistan.

 

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

 

UT F-07 Grön

Tisdagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A

Lördagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

 

UT F-07 Gul

Tisdagar 18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A

Lördagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

 

UT F-07 Huddinge

Onsdagar 17.00 - 18.30 Juringeskolan gymnastiksalen

Söndagar 13.00 - 14.30 Solfagraskolan

 

UT F-06 Grön

Måndagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A

Söndagar 09.00 - 10.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

 

UT F-06 Gul

Måndagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A

Söndagar 10.30 - 12.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

 

UT F-05/06 Huddinge

Onsdagar 18.30 - 20.00 Juringeskolan gymnastiksalen

Söndagar 14.30 - 16.00 Solfagraskolan gymnastiksalen

 

UT F-04/05 Grön

Onsdagar 18.00 - 19.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A

Söndagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

 

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

SOL-flickorna på Facebook
Gymcross på Facebook
SOL-hallen på Facebook
SOL-flickorna på Facebook

sol nyheter

2017-02-23, (torsdag v. 08)

Sportlov hela vecka 9

kansliet

 

Vecka 9 (27/2 - 5/3) är det sportlov vilket betyder att all träning i skolgymnastiksalar är inställd då skolorna är stängda.

 

För träning i idrottshallar ansvarar respektive huvudtränare för att informera gruppen om eventuella avvikelser.

 

Kansliet kommer att vara stängt hela sportlovet.

2017-02-14, (tisdag v. 07)

Trupp sportlovsläger 2017

Sportlovslager trupp 2017

Den 3-5/3 2017 arrangerar Truppsektionen årets sportlovsläger för gymnaster som går i Grund-, Fortsättnings- och Ungdomstrupperna.

Platsen kommer att vara Brännkyrkahallen och tiden 09.00 - 15.00 dagligen.

Kostnaden 600:- (250:- per dag om man inte är med alla dagar) betalas med kort i samband med anmälan.

Anmälan är öppen tom. den 26/2. Vi reserverar oss dock för att det kan bli fullt innan dess.

Anmälan sker via nedanstående länk. Inbjudan har sänts ut till berörda grupper.



TRUPP SPORTLOVSLÄGER 3-5/3 2017

2017-02-07, (tisdag v. 06)

Gympakollot 2017 vecka 24

Gympakollo 2017

 

Sommaren gympakollo, som i första hand vänder sig till flickor födda 2008 - 2011 i vår BoU-sektion samt till de i samma ålder som ännu inte är aktiva i föreningen, kommer att hållas i Västertorpshallen vecka 24, dvs måndag - fredag den 12-16 juni.

 

Mer info samt anmälningsformulär kommer i slutet av mars.

2017-01-29, (söndag v. 04)

Resultat Stars Winter Cup 2017

Stars Winter Cup

 

2 guld och 2 brons blev medaljskörden för våra grupper i Stars Winter Cup 2017. Dessutom hade vi med två lag (Cheer grund samt Miniminior tävling) i klassen Miniminior där samtliga lag fick guld.

 

Utöver det massor av härliga program och engagerad publik.

 

Klicka på "Läs mer" nedan för hela resultatlistan.

 

?✨

Ett foto publicerat av Stars Junior Level 2 (@starsjunior2)

 

Guld även till Junior level 2 på Stars Winter Cup!

 

Guld efter ett nästan klockrent program⭐?? #starswintercup

Ett foto publicerat av Stars Junior Level 3 (@starsjunior3)

Ännu en medalj på Stars Winter Cup 2017! En guldmedalj blev det till Junior level 3!

Sida 1 av 115