SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN HÖSTEN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-09-07) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Familjegympa - Pojkar & flickor födda 2013 & 2014
OBS! För familjegympan gäller att både barnet och en förälder är AKTIVA tillsammans under träningen.

Måndagar
17.00 - 18.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger (ny inlagd 7/9)

Torsdagar
17.00 - 18.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
09.00 - 10.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen
10.00 - 11.00 Johan skytte skolan - Gymnastiksal 2 höger

Söndagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger



Barngrupper flickor och pojkar födda 2011/2012. (Se eventuella undantag i gruppbeskrivningarna nedan.)

Måndagar

18.00 - 19.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
16.00 - 17.00 Segeltorpsskolan (Endast flickor födda 2011) - Gymnastiksalen
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Onsdagar
17.00 - 18.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
11.00 - 12.00 Johan Skytteskolan - Gymnastik 2 höger

Söndagar
09.00 - 10.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
10.00 - 11.00 Johan Skytteskolan - Gymnastiksal 2 höger



Flickgrupper flickor födda 2010

Tisdagar
17.00 - 18.00 Segeltorpsskolan - Gymnastiksalen

17.30 - 18.30 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-09) - Gymnastiksalen

Torsdagar
17.30 - 18.30 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A


Flickgrupper flickor födda 2009

Tisdagar

18.30 - 20.00 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-10) - Gymnastiksalen

Torsdagar
18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn". Höstens platser beräknas släppas till intresselistan i början av september. Träningsstart planeras till vecka 37.

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast 2017-08-17)

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Cheerleading F-2010/2011 (Cheerskolan)
Torsdagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2009/2010 (Cheerskolan 2)
Torsdagar 18.00-19.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007/2008/2009 (Minior träning)
Söndagar 10.00 - 12.00 Västertorpshallen (lilla)

Cheerleading F-2002/2003/2004/2005/2006 (Junior träning)
Lördagar 11.00 - 13.00 Västertorpshallen (lilla)



Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast - 2017-08-17) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan men om man önskar går det att delta på enbart en av dagarna (man måste dock bestämma vilken dag i förväg).

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2008 Grön
Tisdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 09.00 - 10.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2008 Gul
Måndagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 13.00 - 14.30 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

UT F-2008 Vit
Måndagar 18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.30 - 16.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen



UT F-2007 Grön
Tisdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Lördagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2007 Vit
Tisdagar 17.00 - 18.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 17.00 - 18.45 Juringeskolan - Gymnastiksalen



UT F-2006 Grön
Onsdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.00 - 15.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2006 Gul
Onsdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 15.30 - 17.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen



UT F-2005/2006 Vit
Tisdagar 18.00 - 19.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 18.45 - 20.30 Juringeskolan - Gymnastiksalen

UT F-2005 Grön
Tisdagar 18.00 - 20.00 - Mälarhöjdens skola - Gymnastik B
Söndagar 10.30 - 12.00 - Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen


Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Historia

Årshändelser 1990 - 1999

1990

 

  • Deltagande i Gymnastikspelen i Umeå.

 

  • Uppvisningstruppen återigen med i Gymnaestradan detta år i Amsterdam.

  • Margaret Ahlquist blir en av de 8 personer (från olika idrottsgrenar) som erhåller Folksams Idrottsstipendium där pengarna ska användas för studier utomlands.

  • Åsa Hedström 2:a på SM-cupen.Saxat: Bom gav guld. - SOL-flickornas Åsa Hedström blev två i SM-cupens mångkamp i Västerås. Dessutom blev det ett guld i bom och silver i fristående. Åsa som tillhört landslaget i flera år och deltagit i två VM satsar nu på att kvalificera sig för NM i Norge och EM i Aten.

 

Gymnastikspelen i UmeåGruppbild från Gymnastikspelen i Umeå

 

 

1991

 

  • Topp 13 segern delades av två SOL-flickor nämligen Sara Eriksson-Söderman och Elin Sundell.

  • Segrar i Flickpokalen. Både i lagtävlingen samt, genom Johanna Näslund, individuellt.

 

Flickpokalen 1991

 

  • Lag USM vanns av SOL och i laget ingick förutom de två ovan, Li Cedervall och Therese Sunebäck.

  • Malin Nilsson deltar på VM.

 

 

1992

 

  • Uppvisningsresa till Riccione, Italien.

  • Kajsa Suneson tilldelas Postens Idrottsstipendium.

  • Vi har detta år fått föreningens första internationella domare, Marianne Zetterman.

  • Tack vare sin 2:a placering i SM (RSG-trupp) fick de representera i NM på Island där de tog brons.

 

 

1993

 

  • Föreningen firar sitt 40-årsjubileum med uppvisningar (SOL-flicksdagen) och fest i Idrottens Hus i Farsta.

  • Mannekänguppvisning med föreningens träningsoveraller, dräkter och uniformer.

  • Frida Mistander ingår i Juniorlandslaget RSG.

 

 

1994

 

  • Ny föreningslokal i Västertorpshallen, adress Personnevägen 90.

  • RSG trupp vann lagguld på JSM. I laget ingick: Lejla Hodizic, Soraya Rhouni, Erika Melander, Frida Mistander, Anna Skogholm och Malin Hermansson.

  • JDM vanns av Anna Skogholm och DM av Heli Nemvalts (RSG).

 

 

1995

 

  • Sandra Johansson vann JDM.

  • Åkeshovshallen invigs.

  • I RSG vann Frida Mistander JDM och DM.

  • Erika Melander deltog i JNM.


1996

 

  • Blev årets bästa gymnastikförening i Stockholms distrikt och nominerades därmed till Svenska GF:s uttagning.

  • Ny datautrustning till kansliet.

  • Gunilla Dahlén anställs som föreningskonsulent.

  • Infördes Sektionerna som nytt arbetssätt.

  • Rosie Leiner med sina AG-gymnaster byter förening från HG till SOL. (Rosie ,själv SOL-flicka och även under några år tränare i föreningen).

  • RiksMästerskapet vanns av Pernilla Hagström med Jenny Lööw respektive Maria Awada som 2:a och 3:a.

  • Samma placeringar blev det på Topp 13.

  • Clara Wiberg, Sandra Johansson och Angelika Hagström ingick i det vinnande JNM-laget.

  • Clara Wiberg vann även JNM individuellt!

  • JDM i RSG vanns av Maria Feldt.

  • Juniortruppen blir 2:a på JDM, hitintills bästa placering för trupp i detta sammanhang.

  • Glada tjejer på det här årets Lagnöläger.

 

Lagnö 1996


    
1997

 

  • SOL-flickorna blir av Svenska Gymnastikförbundet utsedda till Årets Gymnastikförening!

  • Deltog i Gymnastikspelen i Norrköping.

  • Instiftades Gympakollot istället för Fiskebodalägret.

  • Sandra Johansson blev svensk Mästarinna och av 15 medaljer som utdelas tog SOL 14 st!!!!

 

Sandra bäst i Sverige

Klicka för att läsa bildtexten


Länk till intervjuer med Sandra Johansson och Clara Wiberg.

  • USM vanns av Sofia Viera.

  • JSM vanns av Angelika Hagström.

  • Topp 13 vanns för andra året i följd av Pernilla Hagström.

  • I Lag SM tog vi både guld och brons Guldtjejerna är Clara, Systrarna Hagström samt Malin von Strauss och brons fick Maria Awada, Tina Göransson och systrarna Hanna och Jenny Lööw.

  • Clara, Sandra och Angelika uttagna till deltagande i Ungdoms OS i Portugal.

  • Clara och Angelika deltar på EM.

  • Maria Feldt blev även i år JDM-segrare för RSG.

  • Camilla Johansson vinner RiksMästerskapet i Öppna klassen.

  • Bästa placering på SM RG-trupp en andraplats.

  • Deltager i SM Sport Arobics med en trio.

  • Juniortruppen än bättre blir 2:a på USM.

 

 

1998

 

  • 45-årsjubileum med bl a föreningens första Hedersmedlemmar: Kerstin Andersson, Rolf Björk, Irene Wennerberg, Marianne Zetterman, Margaret Sikkens-Ahlquist, Cecilia Netje och Suzanne (Lundwall) Söderström.

  • På Årsmötet utses Kerstin Andersson till Hedersordförande.

  • Ulla-Britt Ekstrand utses till Årets ledare av Stockholms Gymnastikförbund.

  • Marianne Zetterman och Margaret Ahlquist-Sikkens erhåller Lingmedaljen.

  • Maria Feldt vinner DM i RSG.

  • Maria Skogholm vinner JDM och deltar i JNM i Köge i Danmark.

  • RSG truppelit med Frida Mistander, Sara Gerell, Lena Hellström,Lejla Hodzic, Camilla Johansso och Anna Skogholm vann SOL:s första SM-guld inom RSG!!

  • På AG-sidan vinner Jenny Lööw Topp 13.

  • Veronika Wagner vinner RiksMästerskapet.

  • Clara och Angelika deltar på EM.

  • Juniortruppen vinner Truppligan.


 
1999

 

  • Återigen en svensk Mästarinna, Clara Wiberg och med Angelika på 2:a plats.

  • USM vinns av Jenny Lööw med Veronika Wagner som 2:a.

  • För första gången en vinst för en SOL-flicka i MälarCupen när Veronica Wagner vinner i Ungdomsklassen.

  • Jenny Lööw deltar i JNM.

  • Angelika Hagström deltar på VM i Kina.

  • RG vinner JDM i trupp och veckan efter JSM, med följande lag: Maria Skogholm, Jenny Persson, Klara Lundberg, Madeleine Johansson, Hanna Gidbark och Elin Sandell.

  • Föreningen utses till att deltaga med egen grupp på Gymnaestradan som går i Göteborg.

 

Veronica Wagner kan bli hur stor som helst!

Klicka för att läsa en artikel
om Veronica Wagner från
Söder om Söder maj 99.

SOL-flickorna på Facebook

sol nyheter

tisdag, 12 september 2017 11:13

Lediga platser hösten 2017

kansliet


Lediga platser i våra grupper som inte har krav på förkunskaper släpptes i början av september.

Det finns fortfarande platser lediga i några grupper och dessa går att boka direkt via vår bokningssida:

BOKNINGSSIDAN

När man gjort en sådan bokning och fått bekräftelse och faktura går det att börja omgående även om första möjliga träningstillfället är samma kväll.

Om det dyker upp lediga platser p.g.a. sena återbud i andra grupper än de som just nu visas på bokningssidan kommer info om det att sändas ut till intresselistan.

Hittar man inga platser som passar tid eller lokalmässigt på bokningssidan gör man en anmälan till vår intresselista för att få information framöver när det dyker upp sådana.

INTRESSELISTAN

Om man har erfarenhet av gymnastik eller cheerleading sedan tidigare och därmed kan ha vissa förkunskaper går det även att titta på vår sida med annonser till grupper som har krav på förkunskaper om man vill börja i en sådan.

ANNONSER GRUPPER MED KRAV PÅ FÖRKUNSKAPER

söndag, 10 september 2017 10:13

Kansliets öppettider från hösten 2017

kansliet


Kansliets preliminära öppettider för hösten 2017 finns nu på www.sol-flickorna.se/kansliet eller via Kansliet i menyn Föreningsinfo.

Under vecka 37 har kansliet dock korrigerade öppettider p.g.a. av möten och träning.

Tider vecka 37:

Telefontid:

Måndag - torsdag: 14.00 - 16.00

Besökstid:

Måndag 13.30 - 16.30
Tisdag 13.30 - 17.00
Onsdag 13.30 - 16.30
Torsdag 13.30 - 17.00

torsdag, 31 augusti 2017 10:26

Inbjudan till Riksserien 4 i RG

rg sektionen


Helgen den 21-22 oktober arrangerar vår RG-sektion Riksserien 4 i Sjöstadshallen.

Inbjudan till tävlingen finns nu på gymnastikförbundets hemsida via nedanstående länk:

INBJUDAN RIKSSERIEN 4

Sista anmälningsdag är den 9 september. Anmälan görs via förbundets anmälningsfunktion. För frågor, se inbjudan för kontaktuppgifter.

kansliet

Vecka 35 och 36 kommer lediga platser i våra grupper som inte har krav på förkunskaper att släppas via vår bokningssida.

Har man inte gått i föreningen under våren 2017 krävs det att man aktivt bokar en plats för att kunna få en plats. Inga platser tilldelas någon efter kötid då vi inte har en kölista utan enbart en intresselista.

Lediga platser i våra träningsgrupper i Cheerleading samt UT-trupper i Trupp släpps fredagen den 1/9 kl. 19.00.

Lediga platser i våra grupper i BoU-sektionen (familjegympa, barngrupper och flickgrupper) släpps torsdagen den 7/9 kl. 19.00.

För att se vilka grupper och åldersklasser som finns se: www.sol-flickorna.se/schema.

Länk till bokningssidan: Bokning av platser i grupper som inte har krav på förkunskaper

OBS! Spara gärna ovanstående direktlänk till bokningssidan separat om hemsidan skulle gå trögt i samband med att de lediga plasterna släpps.

Information som kan vara bra att läsa igenom i god tid innan platserna släpps:

Ny i SOL-flickornas GF

Beskrivning av bokningssidan

fredag, 25 augusti 2017 03:16

Terminsfakturor och kallelser utsända

kansliet


Nu är samtliga terminsfakturor och i förekommande fall kallelser för alla grupper i Barn- och ungdomssektionen, träningsgrupperna i Cheerleading samt UT-trupperna i Trupp utsända via e-post.

Fakturorna ska vara betalda senast 2017-08-31 för att platsen ska bekräftas. Det går också att läsa på fakturan för alternativa sätt att bekräfta sin plats.

Gick man i någon av ovanstående grupptyper under våren 2017 och inte har fått kallelse och faktura via e-post (de sänds enbart ut via e-post) är det viktigt att omgående kontakta kansliet samt att titta i eventuell spam-mapp i sin e-postklient.

För övriga grupper än ovan nämnda sänds terminsfakturan ut i september. För övriga grupper kommer även kallelse från gruppens huvdtränare.

måndag, 21 augusti 2017 15:16

Kansliet tider vecka 34, 35 och 36

kansliet

 

Vecka 35 och 36 har kansliet följande tider:

Telefontider:
Måndag - torsdag 14.00 - 16.00

Besökstider:
Måndag - torsdag 14.00 - 18.00

OBS!: Avvikelser:
Onsdagen den 30/8 stänger kansliet 16.30 pga av möte.

Ordinarie tider för hösten 2017 med dagar då det är kvällsöppet till 19.00 kommer i början av vecka 37.

Sida 1 av 120
Föreningsinfo

arsmote 2017 klicka

Sponsorer

SOL aktiviteter

2017-09-27

2017-09-27 19:00 - 21:00
Årsmöte

2017-10-21

2017-10-21 - 2017-10-22
Rikstävling RG

2017-11-11

2017-11-11 11:00 - 15:00
Familjedagen

2017-11-18

2017-11-18
Minicupen Trupp

2017-11-25

2017-11-25
Cheer showcase

2017-12-16

2017-12-16
Juluppvisningarna

2018-01-20

2018-01-20 - 2018-01-21
Utbildningshelgen vår
2018-01-20
Stars Winter Cup

2018-02-10

2018-02-10
Regiontävling RG

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!
Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook

SOL-hallen på Facebook