SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN HÖSTEN 2018

(Schemat uppdaterat senast 2018-09-28) 

FAMILJEGYMPA (Pojkar och flickor födda 2014/2015)

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 10.00 - 11.00

Söndagar
Herrängens skola gymnastiksalen - 09.00 - 10.00
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 12.00 - 13.00
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 11.00 - 12.00
Utsäljeskolan gymnastiksalen - 09.00 - 10.00


BARNGRUPPER (Pojkar och flickor födda 2012/2013 samt pojkar födda 2011)

Tisdagar
Hägerstensåsens skola gymnastiksalen - 17.00 - 18.00 P/F-2012/2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 18.00 - 19.00 P/F 2012

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 17.00 - 18.00 P/F-2012/2013

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013

Söndagar
Mälarhöjdens skola gymnastiksal B - 09.00 - 10.00 P/F-2012/2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 10.00 - 11.00 P/F 2012/2013
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013



FLICKGRUPPER (Flickor födda 2010/2011)

Måndagar

Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 18.00 - 19.00 F-2011
Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 19.00 - 20.00 F-2010

Tisdagar
Hägerstensåsens skola gymnastik - 18.00 - 19.00 F-2010/2011
Hägerstensåsens skola gymnastik - 19.00 - 20.00 F-2010

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 18.00 - 19.30 F-2010/2011

Lördagar
Mälarhöjdens skola gymnastik sal B - 10.00 - 11.00 F.2011

Söndagar
Utsäljeskolan gymnastik - 10.00 - 11.00 F-2011

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN HÖSTEN 2018
(Schemat uppdaterat senast 2018-09-25)


Cheerleading F-2012 - Cheerskolan
Måndagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2011 - Förberedande Miniminior 2011
Onsdagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastiksal A

Cheerleading F-2010 - Förberedande Miniminior 2010
Måndagar 18.00 - 19.30 Juringeskolan

Cheerleading F-2009 - Miniminior träning
Söndagar 13.30 - 15.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007-2008 - Minior träning
Lördagar 13.00 - 15.00 Hägerstenshamnens skola

Cheerleading F-2003-2006 - Junior träning
Fredagar 17.00 - 19.00 Västertorpshallen (lilla)


Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER HÖSTEN 2018
(Schemat uppdaterat senast - 2018-08-28) 

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan.

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2009 Grön
Onsdagar 17:00-18:30 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 14:00-15:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2009 Gul
Tisdagar 18:30-20:00 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 15:30-17:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Grön
Tisdagar 18:00-19:30 i Mälarhöjdens skola sal A
Torsdagar 17:00-18:20 i Hägerstenshamnens skola

UT F-2008 Gul
Torsdagar 19:40-21:00 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 14:00-15:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Vit
Torsdagar 18:20-19:40 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 15:30-17:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2007 Grön
Tisdagar 19:30-21:00 i Mälarhöjdens skola sal A
Lördagar 12:00-14:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2006/2007 Vit
Tisdagar 18:30-20:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 16:00-18:00 i Juringeskolan

UT F-2006 Grön
Onsdagar 18:00-19:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 9:00-10:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2006 Gul
Onsdagar 19:30-21:00 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 10:30-12:00 i Hägerstensåsens skola

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

sol nyheter

tisdag, 05 december 2017 01:50

Återanmälan inför våren 2018

Återanmälan ny termin

En nyhet inför våren 2018 är att ALLA aktiva som går i våra grupper i BoU-sektionen MÅSTE göra en återanmälan för att bekräfta att man vill behålla sin plats. (Undantaget är tränare i BoU-grupperna samt barn till BoU-tränare som går i gruppen. Dessa bekräftas automatiskt från kansliet och terminsfakturan till dessa kommer i mitten av december.)

Om man inte gör en återanmälan SENAST 2017-12-17 så kan vi inte längre garantera plats i en grupp under våren 2018.

Klicka på "Läs mer ..." nedan för att läsa allt om hur du gör din återanmälan samt få svar på de vanligaste frågorna.

För träningsgrupperna i Cheersektionen samt för UT-grupperna i Truppsektionen sker återanmälan genom att betala terminsfakturan för våren 2018 senast 2017-12-31.

För övriga grupper i Cheersektionen och Truppsektionen samt för alla grupper i AG-sektionen och RG-sektionen kommer terminsfakturan för våren 2018 att sändas ut under januari och den ska då vara betald senast 2018-01-31.

Juluppvisningarna 2017

 

Lördagen den 16 december är det dags för årets juluppvisningar i Brännkyrkahallen.

 

Som vanligt kommer det vara 2 uppvisningar.

 

Barn- och ungdomssektionens jultävling (för F-09 & F-10) kommer att vara en del av uppvisning 1 medan grupper och gymnaster från AG och RG enbart kommer vara med på uppvisning 2. För grupper från Cheer och Trupp kommer dessa att delas upp mellan de två uppvisningarna.

Respektive tränare vet vilken uppvisning som är aktuell för de olika grupperna eller om någon viss grupp inte kommer vara med pga. t.ex tävling.

BILJETTER

Biljetter köps på plats och biljettkassan öppnar 30 minuter innan respektive uppvisning. Biljettpriserna hittar ni nedan och köpta biljetter gäller för den uppvisning som står angivet på dem. Det är samma biljettpriser både för sittplats och för ståplats.

Vuxna - 50:-
Ungdom 7-15 år - 20:-
Barn 0-6 år - Gratis om man sitter i någons knä.

 

OBS! Betalning kan endast ske kontant (ta med jämna pengar) eller med Swish. Betalar  ni med Swish så se till att ni har uppdaterat er Swish-app så att det går att scanna QR-koder med den!

 

SERVERING

Trupp-sektionen håller med servering under hela uppvisningsdagen.

måndag, 27 november 2017 08:20

Cheer showcase 2017

showcase 2017

Som vanligt fullt både på läktare och golv när Cheersektionen arrangerade sitt Showcase i Västertorpshallen.

För första gången det här verksamhetsåret fick alla lagen möjlighet att visa upp sig och för tävlingslagen var det ett perfekt arrangemang inför tävlingsperioden som inleds med Novembercup kommande helg.

måndag, 27 november 2017 07:58

Lindesbergspokalen 2017

lindesberg 2017

Glada RG-tjejer efter den internationell RG tävlingen Lindesbergspokalen 2017

Guld till vår junior duo Kazandra & Juliana
Silver till vår senior duo Ellen & Marlen

Individuellt tävlade våra junior och senior tjejerna med stabila program och med strålande solenergi.

Vår minior Sofia tog guld i sin klass och vår ungdom Katja fick bronsmedalj i sin klass.

sol cupen 2017

Det var lördagen den 18/11 full fart i i Brännkyrkahallen när SOL-cupen i truppgymnastik avgjordes.

Den stora publiken fick se många väldigt fartfyllda och fina program och arrangemanget flöt på väldigt bra hela dagen.

Resultat från de olika klasserna finns på tävlingens egna hemsida: www.sol-cupen.se

tisdag, 21 november 2017 11:39

Resultat från Minicupen i Södertälje

Minicupen 2017

På Minicupen i Södertälje deltog många av våra yngre RG-solisar och det med både bra engagemang och fina resultat.

Ungdoms klass:

1 plats: Katarina Constantinidou( Sol-flickorna )
2 plats: Agnes Persson( Sol-flickorna )
3 plats: Paulina Amarova( Sol-flickorna)

PVU minior klass:

1 plats : Sofia Constantinidou( Sol)
3 plats: Michalina Opuchlik ( Sol)

Duo minior klass:

1 plats: Sofia Constantinidou och Michalina Opuchlik ( Sol)

DTQ ungdomar:

1 plats: Daria Korepov, Arina Parfjonova , Sophie Kadatskaya , Titti Hall ( Sol)

Sida 6 av 128

SOL-flickorna på Facebook

Föreningsinfo

Höstlovsläger 2018 trupp

kansliet

HÖSTEN 2018

Kansliet är från vecka 37 öppet enligt nedan.

Telefontid: måndag - torsdag 14.00 - 16.00

Besökstid: måndag och onsdag 14.00 - 19.00 samt
tisdag och torsdag 14.00 - 16.30


Nedan hittar ni eventuella avvikelser:

Inga avvikelser just nu

Övrig information om kansliet finns på adressen www.sol-flickorna.se/kansliet.

Sponsorer

SOL aktiviteter

2018-11-10

Familjedagen
2018-11-10 11:00 - 15:00
Lördag 10 november 2018 10.00 – 15.00 är det dags för årets Familjedag i Västertorpshallen. Familjedagen arrangeras av SOL-flickornas GF i samarbete med Västertorpshallen. • Gymnastikuppvisningar • Prova på cheer/gympa • Chokladhjul • Tipspromenad • Tävlingar • Fiskdamm Försäljning av: • Gymnastikmateriel • Hembakat bröd • Kaffe och våfflor • Korv • Lotter

2018-12-15

Juluppvisningarna
2018-12-15
Info kommer på hemsidan senare

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook