SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN HÖSTEN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-09-07) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Familjegympa - Pojkar & flickor födda 2013 & 2014
OBS! För familjegympan gäller att både barnet och en förälder är AKTIVA tillsammans under träningen.

Måndagar
17.00 - 18.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger (ny inlagd 7/9)

Torsdagar
17.00 - 18.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
09.00 - 10.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen
10.00 - 11.00 Johan skytte skolan - Gymnastiksal 2 höger

Söndagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger



Barngrupper flickor och pojkar födda 2011/2012. (Se eventuella undantag i gruppbeskrivningarna nedan.)

Måndagar

18.00 - 19.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
16.00 - 17.00 Segeltorpsskolan (Endast flickor födda 2011) - Gymnastiksalen
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Onsdagar
17.00 - 18.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
11.00 - 12.00 Johan Skytteskolan - Gymnastik 2 höger

Söndagar
09.00 - 10.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
10.00 - 11.00 Johan Skytteskolan - Gymnastiksal 2 höger



Flickgrupper flickor födda 2010

Tisdagar
17.00 - 18.00 Segeltorpsskolan - Gymnastiksalen

17.30 - 18.30 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-09) - Gymnastiksalen

Torsdagar
17.30 - 18.30 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A


Flickgrupper flickor födda 2009

Tisdagar

18.30 - 20.00 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-10) - Gymnastiksalen

Torsdagar
18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn". Höstens platser beräknas släppas till intresselistan i början av september. Träningsstart planeras till vecka 37.

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast 2017-08-17)

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Cheerleading F-2010/2011 (Cheerskolan)
Torsdagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2009/2010 (Cheerskolan 2)
Torsdagar 18.00-19.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007/2008/2009 (Minior träning)
Söndagar 10.00 - 12.00 Västertorpshallen (lilla)

Cheerleading F-2002/2003/2004/2005/2006 (Junior träning)
Lördagar 11.00 - 13.00 Västertorpshallen (lilla)



Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast - 2017-08-17) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan men om man önskar går det att delta på enbart en av dagarna (man måste dock bestämma vilken dag i förväg).

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2008 Grön
Tisdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 09.00 - 10.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2008 Gul
Måndagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 13.00 - 14.30 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

UT F-2008 Vit
Måndagar 18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.30 - 16.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen



UT F-2007 Grön
Tisdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Lördagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2007 Vit
Tisdagar 17.00 - 18.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 17.00 - 18.45 Juringeskolan - Gymnastiksalen



UT F-2006 Grön
Onsdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.00 - 15.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2006 Gul
Onsdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 15.30 - 17.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen



UT F-2005/2006 Vit
Tisdagar 18.00 - 19.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 18.45 - 20.30 Juringeskolan - Gymnastiksalen

UT F-2005 Grön
Tisdagar 18.00 - 20.00 - Mälarhöjdens skola - Gymnastik B
Söndagar 10.30 - 12.00 - Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen


Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Historia

Årshändelser 1990 - 1999

1990

 

  • Deltagande i Gymnastikspelen i Umeå.

 

  • Uppvisningstruppen återigen med i Gymnaestradan detta år i Amsterdam.

  • Margaret Ahlquist blir en av de 8 personer (från olika idrottsgrenar) som erhåller Folksams Idrottsstipendium där pengarna ska användas för studier utomlands.

  • Åsa Hedström 2:a på SM-cupen.Saxat: Bom gav guld. - SOL-flickornas Åsa Hedström blev två i SM-cupens mångkamp i Västerås. Dessutom blev det ett guld i bom och silver i fristående. Åsa som tillhört landslaget i flera år och deltagit i två VM satsar nu på att kvalificera sig för NM i Norge och EM i Aten.

 

Gymnastikspelen i UmeåGruppbild från Gymnastikspelen i Umeå

 

 

1991

 

  • Topp 13 segern delades av två SOL-flickor nämligen Sara Eriksson-Söderman och Elin Sundell.

  • Segrar i Flickpokalen. Både i lagtävlingen samt, genom Johanna Näslund, individuellt.

 

Flickpokalen 1991

 

  • Lag USM vanns av SOL och i laget ingick förutom de två ovan, Li Cedervall och Therese Sunebäck.

  • Malin Nilsson deltar på VM.

 

 

1992

 

  • Uppvisningsresa till Riccione, Italien.

  • Kajsa Suneson tilldelas Postens Idrottsstipendium.

  • Vi har detta år fått föreningens första internationella domare, Marianne Zetterman.

  • Tack vare sin 2:a placering i SM (RSG-trupp) fick de representera i NM på Island där de tog brons.

 

 

1993

 

  • Föreningen firar sitt 40-årsjubileum med uppvisningar (SOL-flicksdagen) och fest i Idrottens Hus i Farsta.

  • Mannekänguppvisning med föreningens träningsoveraller, dräkter och uniformer.

  • Frida Mistander ingår i Juniorlandslaget RSG.

 

 

1994

 

  • Ny föreningslokal i Västertorpshallen, adress Personnevägen 90.

  • RSG trupp vann lagguld på JSM. I laget ingick: Lejla Hodizic, Soraya Rhouni, Erika Melander, Frida Mistander, Anna Skogholm och Malin Hermansson.

  • JDM vanns av Anna Skogholm och DM av Heli Nemvalts (RSG).

 

 

1995

 

  • Sandra Johansson vann JDM.

  • Åkeshovshallen invigs.

  • I RSG vann Frida Mistander JDM och DM.

  • Erika Melander deltog i JNM.


1996

 

  • Blev årets bästa gymnastikförening i Stockholms distrikt och nominerades därmed till Svenska GF:s uttagning.

  • Ny datautrustning till kansliet.

  • Gunilla Dahlén anställs som föreningskonsulent.

  • Infördes Sektionerna som nytt arbetssätt.

  • Rosie Leiner med sina AG-gymnaster byter förening från HG till SOL. (Rosie ,själv SOL-flicka och även under några år tränare i föreningen).

  • RiksMästerskapet vanns av Pernilla Hagström med Jenny Lööw respektive Maria Awada som 2:a och 3:a.

  • Samma placeringar blev det på Topp 13.

  • Clara Wiberg, Sandra Johansson och Angelika Hagström ingick i det vinnande JNM-laget.

  • Clara Wiberg vann även JNM individuellt!

  • JDM i RSG vanns av Maria Feldt.

  • Juniortruppen blir 2:a på JDM, hitintills bästa placering för trupp i detta sammanhang.

  • Glada tjejer på det här årets Lagnöläger.

 

Lagnö 1996


    
1997

 

  • SOL-flickorna blir av Svenska Gymnastikförbundet utsedda till Årets Gymnastikförening!

  • Deltog i Gymnastikspelen i Norrköping.

  • Instiftades Gympakollot istället för Fiskebodalägret.

  • Sandra Johansson blev svensk Mästarinna och av 15 medaljer som utdelas tog SOL 14 st!!!!

 

Sandra bäst i Sverige

Klicka för att läsa bildtexten


Länk till intervjuer med Sandra Johansson och Clara Wiberg.

  • USM vanns av Sofia Viera.

  • JSM vanns av Angelika Hagström.

  • Topp 13 vanns för andra året i följd av Pernilla Hagström.

  • I Lag SM tog vi både guld och brons Guldtjejerna är Clara, Systrarna Hagström samt Malin von Strauss och brons fick Maria Awada, Tina Göransson och systrarna Hanna och Jenny Lööw.

  • Clara, Sandra och Angelika uttagna till deltagande i Ungdoms OS i Portugal.

  • Clara och Angelika deltar på EM.

  • Maria Feldt blev även i år JDM-segrare för RSG.

  • Camilla Johansson vinner RiksMästerskapet i Öppna klassen.

  • Bästa placering på SM RG-trupp en andraplats.

  • Deltager i SM Sport Arobics med en trio.

  • Juniortruppen än bättre blir 2:a på USM.

 

 

1998

 

  • 45-årsjubileum med bl a föreningens första Hedersmedlemmar: Kerstin Andersson, Rolf Björk, Irene Wennerberg, Marianne Zetterman, Margaret Sikkens-Ahlquist, Cecilia Netje och Suzanne (Lundwall) Söderström.

  • På Årsmötet utses Kerstin Andersson till Hedersordförande.

  • Ulla-Britt Ekstrand utses till Årets ledare av Stockholms Gymnastikförbund.

  • Marianne Zetterman och Margaret Ahlquist-Sikkens erhåller Lingmedaljen.

  • Maria Feldt vinner DM i RSG.

  • Maria Skogholm vinner JDM och deltar i JNM i Köge i Danmark.

  • RSG truppelit med Frida Mistander, Sara Gerell, Lena Hellström,Lejla Hodzic, Camilla Johansso och Anna Skogholm vann SOL:s första SM-guld inom RSG!!

  • På AG-sidan vinner Jenny Lööw Topp 13.

  • Veronika Wagner vinner RiksMästerskapet.

  • Clara och Angelika deltar på EM.

  • Juniortruppen vinner Truppligan.


 
1999

 

  • Återigen en svensk Mästarinna, Clara Wiberg och med Angelika på 2:a plats.

  • USM vinns av Jenny Lööw med Veronika Wagner som 2:a.

  • För första gången en vinst för en SOL-flicka i MälarCupen när Veronica Wagner vinner i Ungdomsklassen.

  • Jenny Lööw deltar i JNM.

  • Angelika Hagström deltar på VM i Kina.

  • RG vinner JDM i trupp och veckan efter JSM, med följande lag: Maria Skogholm, Jenny Persson, Klara Lundberg, Madeleine Johansson, Hanna Gidbark och Elin Sandell.

  • Föreningen utses till att deltaga med egen grupp på Gymnaestradan som går i Göteborg.

 

Veronica Wagner kan bli hur stor som helst!

Klicka för att läsa en artikel
om Veronica Wagner från
Söder om Söder maj 99.

SOL-flickorna på Facebook

sol nyheter

måndag, 11 december 2017 05:45

Trupp jullovsläger 2018 i Enskedehallen

Trupp jullovslager 2018

Den 2-4/1 2018 arrangerar Truppsektionen årets jullovsläger för gymnaster som går i Grund-, Fortsättnings- och Ungdomstrupperna.

Platsen kommer att vara Enskedehallen och tiden 09.00 - 15.00 dagligen.

Kostnaden 600:- (250:- per dag om man inte är med alla dagar) betalas med kort i samband med anmälan.

Anmälan är öppen tom. den 26/12 2017. Vi reserverar oss dock för att det kan bli fullt innan dess.

Anmälan sker via nedanstående länk. Inbjudan har sänts ut till berörda grupper och anmälan kan enbart ske av aktiva i berörda grupper.

 

TRUPP JULLOVSLÄGER 2-4/1 2018

tisdag, 05 december 2017 01:50

Återanmälan inför våren 2018

Återanmälan ny termin

En nyhet inför våren 2018 är att ALLA aktiva som går i våra grupper i BoU-sektionen MÅSTE göra en återanmälan för att bekräfta att man vill behålla sin plats. (Undantaget är tränare i BoU-grupperna samt barn till BoU-tränare som går i gruppen. Dessa bekräftas automatiskt från kansliet och terminsfakturan till dessa kommer i mitten av december.)

Om man inte gör en återanmälan SENAST 2017-12-17 så kan vi inte längre garantera plats i en grupp under våren 2018.

Klicka på "Läs mer ..." nedan för att läsa allt om hur du gör din återanmälan samt få svar på de vanligaste frågorna.

För träningsgrupperna i Cheersektionen samt för UT-grupperna i Truppsektionen sker återanmälan genom att betala terminsfakturan för våren 2018 senast 2017-12-31.

För övriga grupper i Cheersektionen och Truppsektionen samt för alla grupper i AG-sektionen och RG-sektionen kommer terminsfakturan för våren 2018 att sändas ut under januari och den ska då vara betald senast 2018-01-31.

Juluppvisningarna 2017

 

Lördagen den 16 december är det dags för årets juluppvisningar i Brännkyrkahallen.

 

Som vanligt kommer det vara 2 uppvisningar.

 

Barn- och ungdomssektionens jultävling (för F-09 & F-10) kommer att vara en del av uppvisning 1 medan grupper och gymnaster från AG och RG enbart kommer vara med på uppvisning 2. För grupper från Cheer och Trupp kommer dessa att delas upp mellan de två uppvisningarna.

Respektive tränare vet vilken uppvisning som är aktuell för de olika grupperna eller om någon viss grupp inte kommer vara med pga. t.ex tävling.

BILJETTER

Biljetter köps på plats och biljettkassan öppnar 30 minuter innan respektive uppvisning. Biljettpriserna hittar ni nedan och köpta biljetter gäller för den uppvisning som står angivet på dem. Det är samma biljettpriser både för sittplats och för ståplats.

Vuxna - 50:-
Ungdom 7-15 år - 20:-
Barn 0-6 år - Gratis om man sitter i någons knä.

 

OBS! Betalning kan endast ske kontant (ta med jämna pengar) eller med Swish. Betalar  ni med Swish så se till att ni har uppdaterat er Swish-app så att det går att scanna QR-koder med den!

 

SERVERING

Trupp-sektionen håller med servering under hela uppvisningsdagen.

måndag, 27 november 2017 08:20

Cheer showcase 2017

showcase 2017

Som vanligt fullt både på läktare och golv när Cheersektionen arrangerade sitt Showcase i Västertorpshallen.

För första gången det här verksamhetsåret fick alla lagen möjlighet att visa upp sig och för tävlingslagen var det ett perfekt arrangemang inför tävlingsperioden som inleds med Novembercup kommande helg.

måndag, 27 november 2017 07:58

Lindesbergspokalen 2017

lindesberg 2017

Glada RG-tjejer efter den internationell RG tävlingen Lindesbergspokalen 2017

Guld till vår junior duo Kazandra & Juliana
Silver till vår senior duo Ellen & Marlen

Individuellt tävlade våra junior och senior tjejerna med stabila program och med strålande solenergi.

Vår minior Sofia tog guld i sin klass och vår ungdom Katja fick bronsmedalj i sin klass.

sol cupen 2017

Det var lördagen den 18/11 full fart i i Brännkyrkahallen när SOL-cupen i truppgymnastik avgjordes.

Den stora publiken fick se många väldigt fartfyllda och fina program och arrangemanget flöt på väldigt bra hela dagen.

Resultat från de olika klasserna finns på tävlingens egna hemsida: www.sol-cupen.se

Sida 1 av 123
Föreningsinfo

Juluppvisningarna 2017

Återanmälan ny termin mer info

Trupp jullovslager 2018 info

kansliet

Kansliets telefon- och besökstider finns tillsammans med annan information om kansliet på adressen www.sol-flickorna.se/kansliet


Avvikande telefon- och besökstider hittar ni nedan:

Torsdagen den 21/12 - söndagen den 7/1 är kansliet julstängt.

Sponsorer

SOL aktiviteter

2017-12-16

2017-12-16
Juluppvisningarna

2018-01-20

2018-01-20 - 2018-01-21
Utbildningshelgen vår
2018-01-20
Stars Winter Cup

2018-02-10

2018-02-10
Regiontävling RG

2018-04-09

2018-04-09 16:00 - 22:00
Truppkväll

2018-04-14

2018-04-14
Cheerdagen

2018-04-18

2018-04-18 16:00 - 22:00
Genrep SOL-flicksdagen

2018-04-21

2018-04-21
SOL-flicksdagen

2018-05-19

2018-05-19 - 2018-05-20
SOL-cupen trupp

2018-05-26

2018-05-26 - 2018-05-27
Fd. Brännkyrkacupen AG

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook


Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/plixse/public_html/sol-flickorna.se/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 209

Warning: mysqli_close(): Couldn't fetch mysqli in /home/plixse/public_html/sol-flickorna.se/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216