SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN VÅREN 2019

(Schemat uppdaterat senast 2019-01-16 

FAMILJEGYMPA (Pojkar och flickor födda 2014/2015)

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 10.00 - 11.00

Söndagar
Herrängens skola gymnastiksalen - 09.00 - 10.00
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 12.00 - 13.00
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 11.00 - 12.00
Utsäljeskolan gymnastiksalen - 09.00 - 10.00


BARNGRUPPER (Pojkar och flickor födda 2012/2013 samt pojkar födda 2011)

Måndagar
Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 17.00 - 18.00 F-2012/2013

Tisdagar

Hägerstensåsens skola gymnastiksalen - 17.00 - 18.00 P/F-2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 18.00 - 19.00 P/F 2012

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 17.00 - 18.00 P/F-2012/2013

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013

Söndagar
Mälarhöjdens skola gymnastiksal B - 09.00 - 10.00 P/F-2012/2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 10.00 - 11.00 P/F 2012/2013
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013



FLICKGRUPPER (Flickor födda 2010/2011)

Måndagar

Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 18.00 - 19.00 F-2011
Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 19.00 - 20.00 F-2010

Tisdagar
Hägerstensåsens skola gymnastik - 18.00 - 19.00 F-2010/2011
Hägerstensåsens skola gymnastik - 19.00 - 20.00 F-2010

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 18.00 - 19.30 F-2010/2011

Lördagar
Mälarhöjdens skola gymnastik sal B - 10.00 - 11.00 F.2011

Söndagar
Utsäljeskolan gymnastik - 10.00 - 11.00 F-2011

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN VÅREN 2019
(Schemat uppdaterat senast 2018-12-20)


Cheerleading F-2012 - Cheerskolan
Måndagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2011 - Förberedande Miniminior 2011
Onsdagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastiksal A

Cheerleading F-2010 - Förberedande Miniminior 2010
Måndagar 18.00 - 19.30 Juringeskolan

Cheerleading F-2009 - Miniminior träning
Söndagar 13.30 - 15.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007-2008 - Minior träning
Lördagar 13.00 - 15.00 Hägerstenshamnens skola

Cheerleading F-2003-2006 - Junior träning
Fredagar 17.00 - 19.00 Västertorpshallen (lilla)


Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER VÅREN 2019
(Schemat uppdaterat senast - 2018-12-20) 

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan.

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2009 Grön
Onsdagar 17:00-18:30 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 14:00-15:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2009 Gul
Onsdagar 18:30-20:00 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 15:30-17:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Grön
Tisdagar 18:00-19:30 i Mälarhöjdens skola sal A
Torsdagar 17:00-18:20 i Hägerstenshamnens skola

UT F-2008 Gul (ny tid på söndagarna)
Torsdagar 19:40-21:00 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 10:30-12:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Vit (ny tid på söndagarna)
Torsdagar 18:20-19:40 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 10:30-12:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2007 Grön
Tisdagar 19:30-21:00 i Mälarhöjdens skola sal A
Lördagar 12:00-14:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2006/2007 Vit
Tisdagar 18:30-20:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 16:00-18:00 i Juringeskolan

UT F-2006 Gul/Grön (Grupperna gul och grön slås samman till våren 2019)
Onsdagar 18:30-20:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 9:00-10:30 i Hägerstensåsens skola


Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

SOL-dagen 2019

Kalender
SOL-arrangemang
Datum
2019-04-27
Plats
Brännkyrkahallen

Beskrivning

SOL-dagen 2019 som i år ligger i Brännkyrkahallen. Mer info kommer under våren 2019.

SOL GF på Facebook

sol nyheter

Föreningsinfo

kansliet

VÅREN 2019

Telefontid: måndag - torsdag 14.00 - 16.00

Besökstid: måndag och torsdag 14.00 - 16.30 samt
tisdag och onsdag 14.00 - 19.00

Nedan hittar ni eventuella avvikelser:

Inga avvikelser just nu


Övrig information om kansliet finns på adressen www.sol-flickorna.se/kansliet.

GYMCROSS - SOL GF

Sponsorer

SOL aktiviteter

2019-04-27

SOL-dagen 2019
2019-04-27
SOL-dagen 2019 som i år ligger i Brännkyrkahallen. Mer info kommer under våren 2019.

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook