SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN HÖSTEN 2018

(Schemat uppdaterat senast 2018-09-28) 

FAMILJEGYMPA (Pojkar och flickor födda 2014/2015)

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 10.00 - 11.00

Söndagar
Herrängens skola gymnastiksalen - 09.00 - 10.00
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 12.00 - 13.00
Johan Skytteskolan gymnastiksal höger - 11.00 - 12.00
Utsäljeskolan gymnastiksalen - 09.00 - 10.00


BARNGRUPPER (Pojkar och flickor födda 2012/2013 samt pojkar födda 2011)

Tisdagar
Hägerstensåsens skola gymnastiksalen - 17.00 - 18.00 P/F-2012/2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 18.00 - 19.00 P/F 2012

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 17.00 - 18.00 P/F-2012/2013

Lördagar
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013

Söndagar
Mälarhöjdens skola gymnastiksal B - 09.00 - 10.00 P/F-2012/2013
Johan Skytteskolan gymnastik höger - 10.00 - 11.00 P/F 2012/2013
Hägerstenshamnens skola gymnastiksalen - 11.00 - 12.00 P/F 2012/2013



FLICKGRUPPER (Flickor födda 2010/2011)

Måndagar

Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 18.00 - 19.00 F-2011
Mälarhöjdens skola gymnastik sal A - 19.00 - 20.00 F-2010

Tisdagar
Hägerstensåsens skola gymnastik - 18.00 - 19.00 F-2010/2011
Hägerstensåsens skola gymnastik - 19.00 - 20.00 F-2010

Onsdagar
Solfagraskolan gymnastik - 18.00 - 19.30 F-2010/2011

Lördagar
Mälarhöjdens skola gymnastik sal B - 10.00 - 11.00 F.2011

Söndagar
Utsäljeskolan gymnastik - 10.00 - 11.00 F-2011

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN HÖSTEN 2018
(Schemat uppdaterat senast 2018-09-25)


Cheerleading F-2012 - Cheerskolan
Måndagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2011 - Förberedande Miniminior 2011
Onsdagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastiksal A

Cheerleading F-2010 - Förberedande Miniminior 2010
Måndagar 18.00 - 19.30 Juringeskolan

Cheerleading F-2009 - Miniminior träning
Söndagar 13.30 - 15.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007-2008 - Minior träning
Lördagar 13.00 - 15.00 Hägerstenshamnens skola

Cheerleading F-2003-2006 - Junior träning
Fredagar 17.00 - 19.00 Västertorpshallen (lilla)


Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER HÖSTEN 2018
(Schemat uppdaterat senast - 2018-08-28) 

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan.

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2009 Grön
Onsdagar 17:00-18:30 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 14:00-15:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2009 Gul
Tisdagar 18:30-20:00 i Hägerstenshamnens skola
Lördagar 15:30-17:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Grön
Tisdagar 18:00-19:30 i Mälarhöjdens skola sal A
Torsdagar 17:00-18:20 i Hägerstenshamnens skola

UT F-2008 Gul
Torsdagar 19:40-21:00 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 14:00-15:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2008 Vit
Torsdagar 18:20-19:40 i Hägerstenshamnens skola
Söndagar 15:30-17:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2007 Grön
Tisdagar 19:30-21:00 i Mälarhöjdens skola sal A
Lördagar 12:00-14:00 i Hägerstensåsens skola

UT F-2006/2007 Vit
Tisdagar 18:30-20:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 16:00-18:00 i Juringeskolan

UT F-2006 Grön
Onsdagar 18:00-19:30 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 9:00-10:30 i Hägerstensåsens skola

UT F-2006 Gul
Onsdagar 19:30-21:00 i Mälarhöjdens skola sal B
Söndagar 10:30-12:00 i Hägerstensåsens skola

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Juluppvisningarna

Kalender
SOL-arrangemang
Datum
2018-12-15
Plats
Brännkyrkahallen

Beskrivning

Info kommer på hemsidan senare

SOL GF på Facebook

sol nyheter

Föreningsinfo

kansliet

HÖSTEN 2018

Kansliet är från vecka 37 öppet enligt nedan.

Telefontid: måndag - torsdag 14.00 - 16.00

Besökstid: måndag och onsdag 14.00 - 19.00 samt
tisdag och torsdag 14.00 - 16.30


Nedan hittar ni eventuella avvikelser:

Kansliet är stängt under höstlovet vecka 44.

Övrig information om kansliet finns på adressen www.sol-flickorna.se/kansliet.

GYMCROSS - SOL GF

Sponsorer

SOL aktiviteter

2018-12-15

Juluppvisningarna
2018-12-15
Info kommer på hemsidan senare

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook