Nyheter
  • sol-01.jpg
  • sol-02.jpg
  • sol-03.jpg
  • sol-04.jpg
  • sol-05.jpg
  • sol-06.jpg
  • sol-07.jpg
  • sol-08.jpg
Historia

Historiska styrelser

Översikt över de ledamöter som ingått i SOL GFs (fram till HT2018 SOL-flickornas GF) huvudstyrelse från starten 1953.

OBS! På enheter med små skärmar visas enbart ett urval kolumner enligt prioriteringsordning:

År
Ordförande
Sekreterare
Kassör
Vice ordförande
Övriga ledamöter

Om inte alla kolumner visas på din enhet går det att få upp dessa genom att klicka på länken "Gå till Webbversionen" som finns längst ner på sidan.

År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1953 Sif Larsson   Birgitta Schelwander Kerstin Richardsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1954 Sif Larsson   Birgitta Schelwander Kerstin Richardsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1955 Kerstin Richardsson   Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1956 Kerstin Richardsson   Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Alice Johannesson
Marita Nilsson
Margaretha Rosendahl
1957 Kerstin Richardsson   Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Gulli Karlsson
Marita Nilsson
Margaretha Rosendahl
1958 Kerstin Richardsson-Andersson   Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Gulli Karlsson
Siv Bogren
Lena Landqvist
1959 Kerstin Andersson   Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Birgitta Biesheuvel
Siv Bogren
Lena Landqvist
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1960 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1961 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1962 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1963 Kerstin Andersson Åke Andersson Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Birgitta Andersson
Kerstin Engdahl
Ann-Charlotte Svanström
Allan Magnusson
1964 Kerstin Andersson Åke Andersson Birgitta Andersson Monica Öhlund-Olsson Gösta Björkman
Sture Ekwall
Margareta Hansson
Birgitta Stening
1965 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kristina Brink Gösta Björkman
Kristin Håkansson
Anna-Lena Lundberg
Allan Magnusson
1966 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kristina Brink Christina Andersson
Karin Andersson
Gösta Björkman
Marianne Björkman
Kurt Håkansson
Marianne Johansson
1967 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Karin Andersson
Gösta Björkman
Inger Ekman
Carina Gällström
Gunnar Johansson
Anita Stensson
Monica Stensson
supl: Allan Magnusson
1968 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Gunilla Bergström
Inger Ekman
Christina Flybom
Siv Hjertman
Ditte Romlin
Bror Sundberg
Harry Östman
1968* Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Christina Andersson
Gösta Björkman
Siw Björkman
Christina Flybom
Siv Hjertman
1969 Åke Andersson Åke Grönberg Irene Magnusson-Wennerberg Siv Johansson Karin Andersson
Kerstin Andersson
Gösta Björkman
Pia Grönberg
Åke Grönberg
Marianne Magnusson
Birgit Netje
Gun-Britt Neuhaus
Lars Roxström
Birgitta Stening
Inga Zetterman
Agneta Åstrand
* Från hösten 1968 bröts verksamhetsåret till sep/aug.
Årtalen gäller från då det år årsmötet var, dvs när den nya styrelsen tillsattes.
     
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1970 Åke Andersson Åke Grönberg Thorsten Ahlquist Patricia Lundwall Torsten Ahlquist
Lars Roxström
Inger Sundberg
1971 Åke Andersson   Monica Carlsson Patricia Lundwall Margaret Ahlquist
Bengt Palmestedt
Britta Westerdahl
1972 Åke Andersson   Monica Carlsson Patricia Lundwall Per-Erik Kjell
Bengt Palmestedt
Monica Stensson
supl: Eva Blom
1973 Åke Andersson   Monica Carlsson Patricia Lundwall Karin Andersson
Per-Erik Kjell
Bengt Palmestedt
Monica Stensson
Lars-Olof Ström
Inga Zetterman
supl: Eva Blom
1974 Åke Andersson Maydel Nilsson Ulla Larsson Maj-Britt Mellgren Karin Andersson
Pia Grönberg
Bengt Palmestedt
Lars-Olov Ström
Inga Zetterman
1975 Lars-Olof Ström Maydel Nilsson Ulla Larsson Kjell Becker Lars Andersson
Siw Björkman
Eva Blom
Udo Katz
Marja Törngren
supl: Åke Andersson
1976 Lars-Olof Ström Maydel Nilsson Ulla Larsson Kjell Becker Lars Andersson
Siw Björkman
Ulla Grönberg
Leif Holmberg
Udo Katz
Marianne Söderqvist
supl: Åke Andersson
1977 Lars Andersson Leif Holmberg Märta Öberg Kjell Becker Udo Kratz
Olle Norrby
Gunnar Tenggren
Marianne Zetterman
1978 Lars Andersson Leif Holmberg Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Pia Söderholm
Britt-Marie Norberg
Jan Norberg
1979 Lars Andersson Britta Westerdahl-Orring Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1980 Lars Andersson Britta Westerdahl-Orring Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
1981 Britta Orring Leif Holmberg Solveig Malmström Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Eva Olofsson
1982 Britta Orring Frans Eger Solveig Malmström Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
Eva Olofsson
supl: Gudrun Hougner
supl: Roland Jakobsson
1983 Britta Orring Frans Eger Kerstin Fredén Olle Olofsson Ewa Andrén
Eva Olofsson
Solveig Malmström
supl: Gudrun Hougner
supl: Jill Sterner
1984 Britta Orring Solveig Malmström Kerstin Fredén Olle Olofsson Ewa Andrén
Eva Olofsson
Solveig Malmström
supl: Gudrun Hougner
supl: Stig Åslund
1985 Margaret Ahlquist Solveig Malmström Kristina Vikling Olle Olofsson Anita Björkman
Monica Lissäng
Solveig Malmström
Margaret Petterson
supl: Ulla Arfvidsson
supl: Stig Åslund
1986 Margaret Ahlquist   Kristina Vikling Ulla Finnberg Anita Björkman
Monica Lissäng
Margaret Pettersson
Stig Åslund
supl: Ulla Arfvidsson
supl: Christer Nibelius
1987 Ingalill Tingström   Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Elisabet Nilsson
Margaret Pettersson
supl: Christer Nibelius
1988 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Margaret Pettersson
supl: Py Lövgren
1989 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Jane Nilsson-Gagnebien
supl: Py Lövgren
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1990 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Odd Melin Jane Nilsson-Gagnebien
Py Lövgren
supl: Alice Skogholm
1991 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Odd Melin Jane Nilsson-Gagnebien
Py Lövgren
supl: Alice Skogholm
1992 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Jane Nilsson-Gagnebien
Alice Skogholm
supl: Py Lövgren
1993 Ingalill Tingström Johnny Karlsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Gunilla Dahlén
Alice Skogholm
Anders Tönne
supl: Elisabet Nilsson
1994 Ingalill Tingström Johnny Karlsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Kerstin Andersson
Gunilla Dahlén
Alice Skogholm
supl: Peter Lindholm
supl: Sune Karlgård
1995 Ingalill Tingström Kerstin Andersson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Gunilla Dahlén
Johnny Karlsson
Sune Karlgård
Alice Skogholm
supl: Ylva Gullman
1996 Carl-Åke Myrsell Kerstin Andersson Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Sune Karlgård
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1997 Carl-Åke Myrsell Kerstin Andersson Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Sune Karlgård
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1998 Carl-Åke Myrsell Sune Karlgård Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Pia Falk
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1999 Trygve Engelbert Susanne Nibelius Sune Karlgård Birgitta Feldt Pia Falk
Birgitta Holmgren
Tina Hultén
supl: Vakant
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
2000 Susanne Nibelius Pia Falk Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Tina Hultén
Siw Johansson
2001 Susanne Nibelius Pia Falk Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Tina Hultén
Siw Johansson
supl: Yvonne Nibelius
2002 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Pia Falk
Birgitta Holmgren
Yvonne Nibelius
2003 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Pia Falk
Birgitta Holmgren
Yvonne Nibelius
supl: Anna Skogholm
2004 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Anna Skogholm
Yvonne Nibelius
supl: Sofia Karlgård
2005 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Anna Skogholm
Yvonne Nibelius
Sofia Karlgård
supl: Birgitta Holmgren
2006 Susanne Nibelius Sofia Karlgård Sune Karlgård Britt Hellström Yvonne Nibelius
Anna Skogholm
Sari Karlson
supl: Lars Allert
2007 Susanne Nibelius Sofia Karlgård Sune Karlgård Kerstin Brunlöf Anna Skogholm
Sari Karlson
Sofia Karlgård
Tina Hultén

supl: Lars Allert
2008 Elin Jungmarker Norén Tina Hultén Carl-Åke Myrsell Kerstin Brunlöf Lars Allert
Ann-Christin Johansson
Tove Lindeberg
supl: Anja Bjurvald
2009 Elin Jungmarker Norén Tina Hultén Carl-Åke Myrsell Kerstin Brunlöf Lars Allert
Ann-Christin Marcus
Tove Lindeberg
supl: Cecilia Olling
supl: Annie Frylmark
supl: Astrid Ekman
           
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
2010 Elin Jungmarker Norén Carl-Åke Myrsell Sofia Karlgård Kerstin Brunlöf Per Isaksson
Tove Ellberg
Ann-Christin Marcus
supl: Anna Karlgård
supl: Hanna Gidbark
supl: Marie Söderström
2011 Sofia Karlgård Tove Ellberg   Anna Karlgård Susanne Nibelius
Per-Ola Strandell
Margareta Kroon
Ann-Christin Marcus
supl: Patric Lindberg
2012 Sofia Karlgård Anna Karlgård Jenny Persson Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Ann-Christin Marcus
Patric Lindberg
supl: Johanna Persson
2013 Sofia Karlgård Anna Kargård Jenny Persson Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Yvonne Nibelius
Patric Lindberg
supl: Johanna Persson
2014 Sarah Andrée Yvonne Nibelius Karin Lindberg Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Christoph Capelle
Sofia Karlgård
supl: Jennifer de Man Lapidoth
Malena Nylin
2015  Sarah André Yvonne Nibelius Karin Lindberg Susanne Nibelius Michael Hultén
Jennifer de Man Lapidoth
Malena Nylin
supl: Anna Allert
Sara Sjögren
2016  Malena Nylin Linda Lindwall Karin Lindberg Susanne Nibelius Linn Kimreus
Jennifer de Man Lapidot
Michael Hultén
supl: Inez Gara
Emma Mueller
Cecilia Möller
2017  Malena Nylin  Linda Lindwall Margareta Kroon Susanne Nibelius Josefin Kumlin
Linn Kimreus
Michael Hultén
supl: Inez Gara
Emma Mueller
Cecilia Möller
2018  Malena Nylin  Linda Lindwall  Margareta Kroon Susanne Nibelius Linn Kimreus
Michael Hultén
Josefin Kumlin
suol: Emma Mueller
Emelie Magnusson

sol nyheter

kansliet

Höstens schema för grupper utan krav på förkunskaper är nu fastställt för BoU, Cheer och Trupp även om det i vissa fall fortsatt kan ske förändringar.

Ni hittar tiderna på följande länk: https://www.sol-flickorna.se/schema


Återanmälningsperioden för att bekräfta fortsatt träning för de som gick i en grupp utan krav på förkunskaper våren 2019 är nu över för alla grupper. Ta kontakt med kansliet om ni gick i en grupp utan krav på förkunskaper under våren 2019 och har missat att göra en återanmälan.

För anmälan från intresselistan kommer mejl med mer info att sändas ut till de på intresselistan den 4/9.

Anmälan från intresselistan till cheer träningsgrupper (födda 2005-2013) och trupp träningsgrupper (flickor födda 2007-2010) kommer att öppna torsdagen den 5/9 kl. 16.00.

Anmälan från intresselistan till samtliga grupper i Barn och ungdomssektionen (födda 2011 - 2016) kommer att öppna lördagen den 7/9 kl. 17.00.

I båda fallen är det då först-till-kvarn som gäller så man måste fysiskt försöka boka en ledig plats för att kunna få en sådan.

Många platser/grupper bokas och blir fulla på mindre än en minut. Andra grupper kan vara fulla redan från start och har då inga bokningsbara platser. En viss info om hur bokningsläget ser ut finns i anslutning till respektive grupp på bokningssidan.

I samtliga fall gäller att när man har gjort en återanmälan eller bokat en plats vid släppet till intresselistan så får man automatiskt en faktura på terminsavgiften via mejl. Denna faktura har en betalningstid på 7 dagar vilket innebär att betalningen ska vara SOL GF tillhanda senast 7 dagar efter det att man fått fakturan. Är fakturan efter det fortsatt obetald så styrks den OCH platsen. Ingen påminnelse kommer sändas ut!

All bokning sker via vår bokningssida: https://sportadmin.se/hemsida/form/form2.asp?F={9D586709-4592-4DB7-9099-E7F7A46D0EFE}

Bekanta er gärna med bokningssidan i god tid innan det att platserna släpps och är det första gången ni ska boka en plats så läs även informationslänkarna som ni hittar på den sidan.

För tävlingsgrupperna i sektionerna kommer kallelse från tränarna och terminsavgiften faktureras i september.

måndag, 19 augusti 2019 12:17

Kansliet augusti 2019

kansliet

Vecka 35 och 36 har kansliet telefontid måndag till torsdag 14.00 - 16.00. När det gäller grupper inför hösten så kan vi enbart svara på frågor om dessa efter det att info om återanmälan gått ut.

Vi har även besökstid 14.00 - 18.00 ovanstående dagar förutom 5/9 då vi stänger 17.00.

tisdag, 13 augusti 2019 16:37

Utbildninghelgen hösten 2019 - 24-25/8

kansliet

Nu är programmet för vår utbildningshelg den 24-25/8 klart och inbjudan kommer sändas ut till alla tränare och ledare så snart som möjligt.

Utöver sektionsspecifika utbildningar så kommer nedanstående kurser att hållas:

Lördagen den 24/8
09.30 - 12.30 - Familjegympa - För de som ska vara ledare/tränare i familjegympan (aktiva födda 2015/2016) och inte gått den tidigare.

13.30 - 15.00 - Löp- och styrketräning - För de tränare som är intresserade av att lära sig mer om löp- och styrketräning. Främst för tävlingsgrupper men alla intresserade är välkomna att anmäla sig.

Söndagen den 25/8
09.30 - 11.00 - Introkurs - För nya tränare/ledare i föreningen.

11.00 - 12.30 - Att vara tränare - För nya tränare/ledare i föreningen samt för pryor och ass.tränare
 
13.30 - 16.30 - Handbokskursen matta/hopp - För de som ska vara tränare i grupper med aktiva födda 2014 eller tidigare i grupper som inte har krav på förkunskaper.

Länk till inbjudan:

https://form.jotform.com/solgf/ub-helgen-host-2019

söndag, 11 augusti 2019 02:25

Arrangemang SOL GF säsongen HT19/VT20

kansliet

Vi kommer som vanligt ha en del föreningsarrangemang under säsongen hösten 2019 och våren 2020.

Nedan hittar ni datum för de större arrangemangen:

2019
24-25/8 - Utbildningshelg tränare, Hägerstensåsens medborgarhus
25/9 - Årsmöte, Hägerstensåsens medborgarhus
5/10 - Trupp elit, Brännkyrkahallen
9/11 - Familjedagen, Västertorpshallen
16-17/11 - Trupp, SOL-cupen höst, Brännkyrkahallen
30/11 - Cheer Showcase, Västertorpshallen
14/12 - Juluppvisningarna, Brännkyrkahallen

2020
18-19/1 - Utbildningshelg tränare, Hägerstensåsens medborgarhus
25-26/1 - Cheer, Stars Winter Cup, Brännkyrkahallen
25/4 - SOL-dagen 2020, Brännkyrkahallen
2/5 - Cheerdagen, Brännkyrkahallen
23-24/5 - Trupp, SOL-cupen vår, Brännkyrkahallen


Mer info kommer i anslutning inför varje arrangemang. Utöver ovanstående kommer även sektioner och grupper ha egna läger etc.

lördag, 10 augusti 2019 02:45

Årsmöte 2019

styrelseinfo

Dags för årsmötet 2019!

Onsdagen den 25 september håller SOL  GF årsmöte i Hägerstensåsen Medborgarhus med start 19.00.

Alla medlemmar är välkomna och de som blivit medlemmar senast två månader innan årsmötet samt under mötesåret fyller minst 12 år har rösträtt. (Rösträtten är personlig och får inte utövas genom ombud. Vårdnadshavare har dock rätt att företräda sina omyndiga barn.) Dessutom behöver alla förfallna fakturor vara betalda.

Läs mer nedan för officiell kallelse samt information om årsmöteshandlingar. Inbjudan till årsmötet finns även med på samtliga fakturor som sänds ut under augusti & september.

onsdag, 07 augusti 2019 10:45

Vi söker fler tränare!

Vi söker fler tränare!

Nu söker SOL GF inför höststarten i september fler tränare till våra grupper utan krav på förkunskaper i bl.a. Barn och ungdomssektionen.

Är du förälder så får ditt barn förtur att vara med om du blir tränare och det utan kostnad.

Har du inte egna barn som är med i gruppen får du i stället ett arvode per timme. En möjlighet att tjäna extra pengar.

Vi söker både dig med tidigare erfarenhet av gymnastik och/eller att vara tränare men även dig som via våra egna kurser vill lära dig att bli det.

Se vår hemsida på länken https://www.sol-flickorna.se/bli-ledare-tranare-prya för mer info eller ta kontakt med kansliet för att få länken till vårt aktuella formulär för att anmäla dig som tränare: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

Ta även kontakt med kansliet om du vill bli tränare i någon av våra grupper med krav på förkunskaper i våra tävlingssektioner.

Känner du någon/några som du tror skulle vara intresserad? Tipsa gärna den eller de personerna.

Med över 1600 barn på intresselistan som vill börja kan vi aldrig bli för många tränare!

Sida 1 av 133