SOL flickorna

Schema Barn- & Ungdomssektionen

AKTUELLT SCHEMA BARN & UNGDOMSSEKTIONEN HÖSTEN 2017

(Schemat uppdaterat senast 2017-09-07) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Familjegympa - Pojkar & flickor födda 2013 & 2014
OBS! För familjegympan gäller att både barnet och en förälder är AKTIVA tillsammans under träningen.

Måndagar
17.00 - 18.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
17.00 - 18.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger (ny inlagd 7/9)

Torsdagar
17.00 - 18.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
09.00 - 10.00 Utsäljeskolan - Gymnastiksalen
10.00 - 11.00 Johan skytte skolan - Gymnastiksal 2 höger

Söndagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger



Barngrupper flickor och pojkar födda 2011/2012. (Se eventuella undantag i gruppbeskrivningarna nedan.)

Måndagar

18.00 - 19.00 Aspuddens skola - Gymnastiksal A1 Övre
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Tisdagar
16.00 - 17.00 Segeltorpsskolan (Endast flickor födda 2011) - Gymnastiksalen
18.00 - 19.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger

Onsdagar
17.00 - 18.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

Lördagar
10.00 - 11.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
11.00 - 12.00 Johan Skytteskolan - Gymnastik 2 höger

Söndagar
09.00 - 10.00 Västertorpsskolan - Gymnastiksal 2 höger
10.00 - 11.00 Johan Skytteskolan - Gymnastiksal 2 höger



Flickgrupper flickor födda 2010

Tisdagar
17.00 - 18.00 Segeltorpsskolan - Gymnastiksalen

17.30 - 18.30 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-09) - Gymnastiksalen

Torsdagar
17.30 - 18.30 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A


Flickgrupper flickor födda 2009

Tisdagar

18.30 - 20.00 Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen

Onsdagar
18.00 - 19.30 Solfagraskolan (med F-10) - Gymnastiksalen

Torsdagar
18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola - Gymnastiksal A

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn". Höstens platser beräknas släppas till intresselistan i början av september. Träningsstart planeras till vecka 37.

Schema Cheersektionen

AKTUELLT SCHEMA CHEERSEKTIONEN HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast 2017-08-17)

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.


Cheerleading F-2010/2011 (Cheerskolan)
Torsdagar 17.00-18.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2009/2010 (Cheerskolan 2)
Torsdagar 18.00-19.00 Juringeskolan

Cheerleading F-2007/2008/2009 (Minior träning)
Söndagar 10.00 - 12.00 Västertorpshallen (lilla)

Cheerleading F-2002/2003/2004/2005/2006 (Junior träning)
Lördagar 11.00 - 13.00 Västertorpshallen (lilla)



Utöver ovanstående tider kan man i vissa fall komplettera träningen ovan med ytterligare en dag. Det valet kan dock göras först när man fått plats i någon av träningsgrupperna.

Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Schema Trupp UT-grupper

AKTUELLT SCHEMA TRUPPSEKTIONEN UT-TRUPPER HÖSTEN 2017
(Schemat uppdaterat senast - 2017-08-17) 

I samtliga grupper gäller att det bara går att anmäla sig om man är född det födelseår gruppen omfattar. Andra anmälningar tas bort utan ytterligare info.

Dessa grupper tränar 2 ggr i veckan men om man önskar går det att delta på enbart en av dagarna (man måste dock bestämma vilken dag i förväg).

I UT-trupperna man börjar från intresselistan. Erfarenhetsmässigt så består grupperna av både de som är helt nybörjare och de som har tränat gymnastik några år.

Grupperna har även som mål att delta på någon föreningstävling i slutet av våren under verksamhetsåret. Det är dock inget tvång att vara med i så fall om man inte vill det.

UT F-2008 Grön
Tisdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 09.00 - 10.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2008 Gul
Måndagar 17.00 - 18.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 13.00 - 14.30 Solfagraskolan - Gymnastiksalen

UT F-2008 Vit
Måndagar 18.30 - 20.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.30 - 16.00 Solfagraskolan - Gymnastiksalen



UT F-2007 Grön
Tisdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Lördagar 12.00 - 14.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2007 Vit
Tisdagar 17.00 - 18.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 17.00 - 18.45 Juringeskolan - Gymnastiksalen



UT F-2006 Grön
Onsdagar 17.30 - 19.00 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 14.00 - 15.30 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen

UT F-2006 Gul
Onsdagar 19.00 - 20.30 Mälarhöjdens skola gymnastik A
Söndagar 15.30 - 17.00 Hägerstensåsens skola gymnastiksalen



UT F-2005/2006 Vit
Tisdagar 18.00 - 19.00 Kvarnbergshallen
Onsdagar 18.45 - 20.30 Juringeskolan - Gymnastiksalen

UT F-2005 Grön
Tisdagar 18.00 - 20.00 - Mälarhöjdens skola - Gymnastik B
Söndagar 10.30 - 12.00 - Hägerstensåsens skola - Gymnastiksalen


Information om när vi fyller på i grupperna sänds alltid ut till de som är registrerade på vår intresselista (www.sol-flickorna.se/intresselistan). Därefter har man ett par dagar på sig innan platserna släpps enligt principen "först till kvarn".

Historia

Historiska styrelser

Översikt över de ledamöter som ingått i SOL-flickornas huvudstyrelse från starten 1953.

OBS! På enheter med små skärmar visas enbart ett urval kolumner enligt prioriteringsordning:

År
Ordförande
Sekreterare
Kassör
Vice ordförande
Övriga ledamöter

Om inte alla kolumner visas på din enhet går det att få upp dessa genom att klicka på länken "Gå till Webbversionen" som finns längst ner på sidan.

År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1953 Sif Larsson Birgitta Schelwander Kerstin Richardsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1954 Sif Larsson Birgitta Schelwander Kerstin Richardsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1955 Kerstin Richardsson Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Alice Johannesson
Anita Johansson
Kerstin Wangberg
1956 Kerstin Richardsson Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Alice Johannesson
Marita Nilsson
Margaretha Rosendahl
1957 Kerstin Richardsson Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Gulli Karlsson
Marita Nilsson
Margaretha Rosendahl
1958 Kerstin Richardsson-Andersson Anita Ekwall Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Gulli Karlsson
Siv Bogren
Lena Landqvist
1959 Kerstin Andersson Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Birgitta Biesheuvel
Siv Bogren
Lena Landqvist
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1960 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1961 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1962 Kerstin Andersson Anita Blomgren Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Anita Ekwall
Ann-Charlotte Svanström
1963 Kerstin Andersson Åke Andersson Gulli Karlsson-Moquist Lillemor Ivarsdotter-Nilsson Birgitta Andersson
Kerstin Engdahl
Ann-Charlotte Svanström
Allan Magnusson
1964 Kerstin Andersson Åke Andersson Birgitta Andersson Monica Öhlund-Olsson Gösta Björkman
Sture Ekwall
Margareta Hansson
Birgitta Stening
1965 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kristina Brink Gösta Björkman
Kristin Håkansson
Anna-Lena Lundberg
Allan Magnusson
1966 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kristina Brink Christina Andersson
Karin Andersson
Gösta Björkman
Marianne Björkman
Kurt Håkansson
Marianne Johansson
1967 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Karin Andersson
Gösta Björkman
Inger Ekman
Carina Gällström
Gunnar Johansson
Anita Stensson
Monica Stensson
supl: Allan Magnusson
1968 Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Gunilla Bergström
Inger Ekman
Christina Flybom
Siv Hjertman
Ditte Romlin
Bror Sundberg
Harry Östman
1968* Kerstin Andersson Åke Andersson Irene Magnusson-Wennerberg Kerstin Johansson Christina Andersson
Gösta Björkman
Siw Björkman
Christina Flybom
Siv Hjertman
1969 Åke Andersson Åke Grönberg Irene Magnusson-Wennerberg Siv Johansson Karin Andersson
Kerstin Andersson
Gösta Björkman
Pia Grönberg
Åke Grönberg
Marianne Magnusson
Birgit Netje
Gun-Britt Neuhaus
Lars Roxström
Birgitta Stening
Inga Zetterman
Agneta Åstrand
* Från hösten 1968 bröts verksamhetsåret till sep/aug.
Årtalen gäller från då det år årsmötet var, dvs när den nya styrelsen tillsattes.
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1970 Åke Andersson Åke Grönberg Thorsten Ahlquist Patricia Lundwall Torsten Ahlquist
Lars Roxström
Inger Sundberg
1971 Åke Andersson Monica Carlsson Patricia Lundwall Margaret Ahlquist
Bengt Palmestedt
Britta Westerdahl
1972 Åke Andersson Monica Carlsson Patricia Lundwall Per-Erik Kjell
Bengt Palmestedt
Monica Stensson
supl: Eva Blom
1973 Åke Andersson Monica Carlsson Patricia Lundwall Karin Andersson
Per-Erik Kjell
Bengt Palmestedt
Monica Stensson
Lars-Olof Ström
Inga Zetterman
supl: Eva Blom
1974 Åke Andersson Maydel Nilsson Ulla Larsson Maj-Britt Mellgren Karin Andersson
Pia Grönberg
Bengt Palmestedt
Lars-Olov Ström
Inga Zetterman
1975 Lars-Olof Ström Maydel Nilsson Ulla Larsson Kjell Becker Lars Andersson
Siw Björkman
Eva Blom
Udo Katz
Marja Törngren
supl: Åke Andersson
1976 Lars-Olof Ström Maydel Nilsson Ulla Larsson Kjell Becker Lars Andersson
Siw Björkman
Ulla Grönberg
Leif Holmberg
Udo Katz
Marianne Söderqvist
supl: Åke Andersson
1977 Lars Andersson Leif Holmberg Märta Öberg Kjell Becker Udo Kratz
Olle Norrby
Gunnar Tenggren
Marianne Zetterman
1978 Lars Andersson Leif Holmberg Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Pia Söderholm
Britt-Marie Norberg
Jan Norberg
1979 Lars Andersson Britta Westerdahl-Orring Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1980 Lars Andersson Britta Westerdahl-Orring Märta Öberg Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
1981 Britta Orring Leif Holmberg Solveig Malmström Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Eva Olofsson
1982 Britta Orring Frans Eger Solveig Malmström Kurt Wallentin Ingrid Ahlquist
Ewa Andrén
Leif Holmberg
Eva Olofsson
supl: Gudrun Hougner
supl: Roland Jakobsson
1983 Britta Orring Frans Eger Kerstin Fredén Olle Olofsson Ewa Andrén
Eva Olofsson
Solveig Malmström
supl: Gudrun Hougner
supl: Jill Sterner
1984 Britta Orring Solveig Malmström Kerstin Fredén Olle Olofsson Ewa Andrén
Eva Olofsson
Solveig Malmström
supl: Gudrun Hougner
supl: Stig Åslund
1985 Margaret Ahlquist Solveig Malmström Kristina Vikling Olle Olofsson Anita Björkman
Monica Lissäng
Solveig Malmström
Margaret Petterson
supl: Ulla Arfvidsson
supl: Stig Åslund
1986 Margaret Ahlquist Kristina Vikling Ulla Finnberg Anita Björkman
Monica Lissäng
Margaret Pettersson
Stig Åslund
supl: Ulla Arfvidsson
supl: Christer Nibelius
1987 Ingalill Tingström Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Elisabet Nilsson
Margaret Pettersson
supl: Christer Nibelius
1988 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Margaret Pettersson
supl: Py Lövgren
1989 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Agneta Claeson-Björklund Jane Nilsson-Gagnebien
supl: Py Lövgren
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
1990 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Odd Melin Jane Nilsson-Gagnebien
Py Lövgren
supl: Alice Skogholm
1991 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Odd Melin Jane Nilsson-Gagnebien
Py Lövgren
supl: Alice Skogholm
1992 Ingalill Tingström Elisabet Nilsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Jane Nilsson-Gagnebien
Alice Skogholm
supl: Py Lövgren
1993 Ingalill Tingström Johnny Karlsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Gunilla Dahlén
Alice Skogholm
Anders Tönne
supl: Elisabet Nilsson
1994 Ingalill Tingström Johnny Karlsson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Kerstin Andersson
Gunilla Dahlén
Alice Skogholm
supl: Peter Lindholm
supl: Sune Karlgård
1995 Ingalill Tingström Kerstin Andersson Anita Björkman Krystyna Rhouni-Karlsson Gunilla Dahlén
Johnny Karlsson
Sune Karlgård
Alice Skogholm
supl: Ylva Gullman
1996 Carl-Åke Myrsell Kerstin Andersson Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Sune Karlgård
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1997 Carl-Åke Myrsell Kerstin Andersson Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Sune Karlgård
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1998 Carl-Åke Myrsell Sune Karlgård Anita Björkman Birgitta Feldt Tryggve Engelbert
Pia Falk
Susanne Nibelius
supl: Gun Rudeberg
1999 Trygve Engelbert Susanne Nibelius Sune Karlgård Birgitta Feldt Pia Falk
Birgitta Holmgren
Tina Hultén
supl: Vakant
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
2000 Susanne Nibelius Pia Falk Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Tina Hultén
Siw Johansson
2001 Susanne Nibelius Pia Falk Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Tina Hultén
Siw Johansson
supl: Yvonne Nibelius
2002 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Pia Falk
Birgitta Holmgren
Yvonne Nibelius
2003 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Pia Falk
Birgitta Holmgren
Yvonne Nibelius
supl: Anna Skogholm
2004 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Birgitta Holmgren
Anna Skogholm
Yvonne Nibelius
supl: Sofia Karlgård
2005 Susanne Nibelius Siw Johansson Sune Karlgård Britt Hellström Anna Skogholm
Yvonne Nibelius
Sofia Karlgård
supl: Birgitta Holmgren
2006 Susanne Nibelius Sofia Karlgård Sune Karlgård Britt Hellström Yvonne Nibelius
Anna Skogholm
Sari Karlson
supl: Lars Allert
2007 Susanne Nibelius Sofia Karlgård Sune Karlgård Kerstin Brunlöf Anna Skogholm
Sari Karlson
Sofia Karlgård
Tina Hultén

supl: Lars Allert
2008 Elin Jungmarker Norén Tina Hultén Carl-Åke Myrsell Kerstin Brunlöf Lars Allert
Ann-Christin Johansson
Tove Lindeberg
supl: Anja Bjurvald
2009 Elin Jungmarker Norén Tina Hultén Carl-Åke Myrsell Kerstin Brunlöf Lars Allert
Ann-Christin Marcus
Tove Lindeberg
supl: Cecilia Olling
supl: Annie Frylmark
supl: Astrid Ekman
År Ordförande Vice ordförande Sekreterare Kassör Övriga ledamöter
2010 Elin Jungmarker Norén Carl-Åke Myrsell Sofia Karlgård Kerstin Brunlöf Per Isaksson
Tove Ellberg
Ann-Christin Marcus
supl: Anna Karlgård
supl: Hanna Gidbark
supl: Marie Söderström
2011 Sofia Karlgård Tove Ellberg Anna Karlgård Susanne Nibelius
Per-Ola Strandell
Margareta Kroon
Ann-Christin Marcus
supl: Patric Lindberg
2012 Sofia Karlgård Anna Karlgård Jenny Persson Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Ann-Christin Marcus
Patric Lindberg
supl: Johanna Persson
2013 Sofia Karlgård Anna Kargård Jenny Persson Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Yvonne Nibelius
Patric Lindberg
supl: Johanna Persson
2014 Sarah Andrée Yvonne Nibelius Karin Lindberg Susanne Nibelius Per-Ola Strandell
Christoph Capelle
Sofia Karlgård
supl: Jennifer de Man Lapidoth
Malena Nylin

SOL-flickorna på Facebook

sol nyheter

måndag, 11 december 2017 05:45

Trupp jullovsläger 2018 i Enskedehallen

Trupp jullovslager 2018

Den 2-4/1 2018 arrangerar Truppsektionen årets jullovsläger för gymnaster som går i Grund-, Fortsättnings- och Ungdomstrupperna.

Platsen kommer att vara Enskedehallen och tiden 09.00 - 15.00 dagligen.

Kostnaden 600:- (250:- per dag om man inte är med alla dagar) betalas med kort i samband med anmälan.

Anmälan är öppen tom. den 26/12 2017. Vi reserverar oss dock för att det kan bli fullt innan dess.

Anmälan sker via nedanstående länk. Inbjudan har sänts ut till berörda grupper och anmälan kan enbart ske av aktiva i berörda grupper.

 

TRUPP JULLOVSLÄGER 2-4/1 2018

tisdag, 05 december 2017 01:50

Återanmälan inför våren 2018

Återanmälan ny termin

En nyhet inför våren 2018 är att ALLA aktiva som går i våra grupper i BoU-sektionen MÅSTE göra en återanmälan för att bekräfta att man vill behålla sin plats. (Undantaget är tränare i BoU-grupperna samt barn till BoU-tränare som går i gruppen. Dessa bekräftas automatiskt från kansliet och terminsfakturan till dessa kommer i mitten av december.)

Om man inte gör en återanmälan SENAST 2017-12-17 så kan vi inte längre garantera plats i en grupp under våren 2018.

Klicka på "Läs mer ..." nedan för att läsa allt om hur du gör din återanmälan samt få svar på de vanligaste frågorna.

För träningsgrupperna i Cheersektionen samt för UT-grupperna i Truppsektionen sker återanmälan genom att betala terminsfakturan för våren 2018 senast 2017-12-31.

För övriga grupper i Cheersektionen och Truppsektionen samt för alla grupper i AG-sektionen och RG-sektionen kommer terminsfakturan för våren 2018 att sändas ut under januari och den ska då vara betald senast 2018-01-31.

Juluppvisningarna 2017

 

Lördagen den 16 december är det dags för årets juluppvisningar i Brännkyrkahallen.

 

Som vanligt kommer det vara 2 uppvisningar.

 

Barn- och ungdomssektionens jultävling (för F-09 & F-10) kommer att vara en del av uppvisning 1 medan grupper och gymnaster från AG och RG enbart kommer vara med på uppvisning 2. För grupper från Cheer och Trupp kommer dessa att delas upp mellan de två uppvisningarna.

Respektive tränare vet vilken uppvisning som är aktuell för de olika grupperna eller om någon viss grupp inte kommer vara med pga. t.ex tävling.

BILJETTER

Biljetter köps på plats och biljettkassan öppnar 30 minuter innan respektive uppvisning. Biljettpriserna hittar ni nedan och köpta biljetter gäller för den uppvisning som står angivet på dem. Det är samma biljettpriser både för sittplats och för ståplats.

Vuxna - 50:-
Ungdom 7-15 år - 20:-
Barn 0-6 år - Gratis om man sitter i någons knä.

 

OBS! Betalning kan endast ske kontant (ta med jämna pengar) eller med Swish. Betalar  ni med Swish så se till att ni har uppdaterat er Swish-app så att det går att scanna QR-koder med den!

 

SERVERING

Trupp-sektionen håller med servering under hela uppvisningsdagen.

måndag, 27 november 2017 08:20

Cheer showcase 2017

showcase 2017

Som vanligt fullt både på läktare och golv när Cheersektionen arrangerade sitt Showcase i Västertorpshallen.

För första gången det här verksamhetsåret fick alla lagen möjlighet att visa upp sig och för tävlingslagen var det ett perfekt arrangemang inför tävlingsperioden som inleds med Novembercup kommande helg.

måndag, 27 november 2017 07:58

Lindesbergspokalen 2017

lindesberg 2017

Glada RG-tjejer efter den internationell RG tävlingen Lindesbergspokalen 2017

Guld till vår junior duo Kazandra & Juliana
Silver till vår senior duo Ellen & Marlen

Individuellt tävlade våra junior och senior tjejerna med stabila program och med strålande solenergi.

Vår minior Sofia tog guld i sin klass och vår ungdom Katja fick bronsmedalj i sin klass.

sol cupen 2017

Det var lördagen den 18/11 full fart i i Brännkyrkahallen när SOL-cupen i truppgymnastik avgjordes.

Den stora publiken fick se många väldigt fartfyllda och fina program och arrangemanget flöt på väldigt bra hela dagen.

Resultat från de olika klasserna finns på tävlingens egna hemsida: www.sol-cupen.se

Sida 1 av 123
Föreningsinfo

Juluppvisningarna 2017

Återanmälan ny termin mer info

Trupp jullovslager 2018 info

kansliet

Kansliets telefon- och besökstider finns tillsammans med annan information om kansliet på adressen www.sol-flickorna.se/kansliet


Avvikande telefon- och besökstider hittar ni nedan:

Torsdagen den 21/12 - söndagen den 7/1 är kansliet julstängt.

Sponsorer

SOL aktiviteter

2017-12-16

2017-12-16
Juluppvisningarna

2018-01-20

2018-01-20 - 2018-01-21
Utbildningshelgen vår
2018-01-20
Stars Winter Cup

2018-02-10

2018-02-10
Regiontävling RG

2018-04-09

2018-04-09 16:00 - 22:00
Truppkväll

2018-04-14

2018-04-14
Cheerdagen

2018-04-18

2018-04-18 16:00 - 22:00
Genrep SOL-flicksdagen

2018-04-21

2018-04-21
SOL-flicksdagen

2018-05-19

2018-05-19 - 2018-05-20
SOL-cupen trupp

2018-05-26

2018-05-26 - 2018-05-27
Fd. Brännkyrkacupen AG

Sponsorer

verasport logo 600pxl
Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stadium Member ger 3% extra till SOL-flickornas GF! Koppla ditt kort nu!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!

Stöd SOL-flickorna - Koppla ditt spelkort till oss!
SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL Prenumerera på Bingolotter

SOL-flickorna på Facebook

Gymcross på Facebook


Warning: mysqli::stat(): Couldn't fetch mysqli in /home/plixse/public_html/sol-flickorna.se/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 209

Warning: mysqli_close(): Couldn't fetch mysqli in /home/plixse/public_html/sol-flickorna.se/libraries/joomla/database/driver/mysqli.php on line 216